XXII Festiwal Pieśni Maryjnej w Aleksandrowie - relacja

FPM 2017 - 7

6 sierpnia 2017 r. w Amfiteatrze Dąbrowa na terenie Gminy Aleksandrów  i jednocześnie Parafii p.w. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym odbył się XXII Festiwalu Pieśni Maryjnej.

Festiwal Pieśni Maryjnej cieszy się niesłabnącą popularnością. Corocznie zgłasza swój udział się kilkadziesiąt zespołów i chórów z terenu Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Po doświadczeniach ubiegłych 21 lat, śmiało można stwierdzić, że Festiwal jest największym wydarzeniem kulturalno-religijnym na Roztoczu. Świadczy o tym zarówno ilość zespołów biorących w nim udział jak i kilkutysięczna widownia, wśród której jest wielu turystów z różnych stron naszego kraju i z zagranicy, przyjeżdżających tu odpoczywać.  Tegoroczny Festiwal rozpoczął się mszą świętą w kościele parafialnym w Górecku Kościelnym. Oprawę muzyczną podczas mszy zapewnił Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, który jednocześnie dał koncert po jej zakończeniu. Dalsza część Festiwalu odbyła się na Polanie Dąbrowa (teren Gminy Aleksandrów), gdzie wystąpiło 30 zespołów i chórów przybyłych z terenu Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej. Występy w ocenie jury były na wysokim poziomie zarówno pod względem doboru repertuaru jak i wykonania. W jury XXII Festiwalu Pieśni Maryjnej zasiedli Janina Biegalska, Andrzej Sar i ks. Sławomir Korona, po kilkunastominutowych obradach przedstawiono oficjalne wyniki. Jako pierwsze przyznane zostały wyróżnienia. Trafiły one do Zespołu Aleksandrowiacy z Aleksandrowa, Chóru "Stanislaus" z Górecka Kościelnego i Zespołu "Zorza" z Dereźni. Bursztynowy różaniec wywalczył Zespół Śpiewaczy „Olszanka” z Wólki Łosinieckiej. Srebrny różaniec zdobył Zespół Śpiewaczy "Kocudzanki" z Kocudzy, natomiast pierwszą nagrodę – Złoty Różaniec XXII Festiwalu Pieśni Maryjnej wyśpiewał Chór Sitanie z Sitańca.

Całość Festiwalu zwieńczył występ zespołu „Łzy” . Punktualnie o godzinie 18 na scenie pojawiła się pięcioosobowa grupa muzyków z wokalistką Sarą Chmiel na czele. Dla wielu był to bardzo ekscytujący moment a przede wszystkim długo wyczekiwany. Licznie zgromadzona publiczność mogła się czuć  satysfakcjonowana, zespół zagrał swoje dobrze znane wszystkim przeboje "Narcyz się nazywam" i "Agnieszka". Nie obyło się też bez bisu, po którym członkowie zespołu rozdawali autografy i pozowali do zdjęć.

Organizacja Festiwalu jest dużym wyzwaniem organizacyjnym, któremu można sprostać dzięki zrozumieniu dla podejmowanych działań oraz pomocy ze strony wielu instytucji i organizacji, wśród których istotną rolę pełni Lokalna Grupa Działania „Ziemia Biłgorajska".

Jednym z ważnych elementów Festiwalu, było wyżywienie ponad 600 uczestników oraz licznie zgromadzonej widowni.

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Pierwszym oraz Panie z KGW z terenu Gminy Aleksandrów  mieli okazję w ramach Warsztatów Kulinarnych zorganizowanych na potrzeby Festiwalu, gotować grochówkę w kuchni polowej, co było nowym doświadczeniem i nie lada wyzwaniem. 

Te warsztaty podobnie jak wszystkie inne inicjowane przez LGD „Ziemia Biłgorajska” dają możliwość zdobycia nowych umiejętności ale przede wszystkim są wydarzeniem integrującym i pobudzającym aktywność społeczną lokalnej społeczności.

Mamy również świadomość, że Festiwal Pieśni Maryjnej Górecko Kościelne – Dąbrowa jest istotnym narzędziem  promocji naszego regionu: poznania tradycji, historii, kultury.

Gmina Biłgoraj
Gmina Frampol
Gmina Tarnogród
Gmina Biszcza
Gmina Aleksandrów
Gmina Goraj
Gmina Łukowa
Gmina Obsza
Gmina Księżpol
Gmina Turobin
Gmina Potok Górny
Gmina Radecznica
Gmina Tereszpol

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie Publikacja opracowana przez LGD "Ziemia Biłgorajska", Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata2014-2020 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi